2016 TxSGS Awards

Writing Awards

Book Awards Grand Prize
Dios y Tejas: Essays on the History of Von Ormy, Texas (2016), by Art Martínez de Vara.

Category I: Books by Non-Professional / Family History

1st Place
Rufus and Lily: The letters, lives, and lineages of Rufus Blandford and Lillian Burkhardt, Volumes 1 & 2 (2015), by Karen Claridge Walker.

2nd Place
Renegade Texas Confederate & Union Surgeon Dr. William R. Robinson (2016), by Duane Helweg.

3rd Place
Adam Poe, Evangelist & Faithful Servant (2015), by Melissa A. Stangeland.

Category I: Books by Non-Professional / References

1st Place
Everything Lake View (Almost) from 1908 to 1949: A Pictorial History (2016), by Duane Helweg.

2nd Place
Abstracts from the The Age a Democratic Newspaper Published in Houston, Harris County, Texas from 1871 to 1879 (2016) by Lynna Kay Shuffield.

Category II: Books by a Professional / References

1st Place
The Texas Frontier and the Butterfield Overland Mail, 1858–1861 (2016), by Glen Sample Ely.

2nd Place
Genetic Genealogy In Practice (2016), by Blaine T. Bettinger and Debbie Parker Wayne.

Category III: Manuscripts (Non-Professional)

1st Place
“Betty McCrocklin Carnal Loved Texas So Much…” by Larry W. Luckett

2nd Place
“Family Myth Busters: Samuel P. Malone, the West Point Man” by Susan E. Ball

3rd Place
“Family Myth Busters: Threats of Murder and Mayhem on the J.J. Austin Homestead” by Susan E. Ball

Category III: Manuscripts (Professional)

1st Place
“Separated Long Enough to be Divorced from Each Another: Correlating Direct and Indirect Evidence to Reveal the Life of Thomas Benton Bronaugh” by Cynthia M. Kennedy, Ph.D.

2nd Place
“Robert Weakley Brahan: Nineteenth-Century San Antonio Citizen” by Nancy Brennan

Category V: Columnist Award

1st Place
“Harlingen Happenings” published weekly in the Valley Morning Star, Harlingen, Texas by Mary Torres of Harlingen, Texas

Category VI: Official Periodicals of Partner Societies / Newsletters

1st Place
South Plains Roots, South Plans Genealogical Society

2nd Place
The Austin Genealogical Society Newsletter, Austin Genealogical Society

3rd Place
The SAGHS Newsletter, San Angelo Genealogical and Historical Society

Category VI: Official Periodicals of Partner Societies / Quarterlies

1st Place
Victoria, Victoria County Genealogical Society

2nd Place
Heart of Texas Records, Central Texas Genealogical Society

3rd Place
Our Heritage, Van Zandt County Genealogical Society

Category VI: Official Periodicals of Partner Societies / Journals

1st Place
Plum Creek Almanac, the Genealogical and Historical Society of Caldwell County

2nd Place
Pegasus, Dallas Genealogical Society

3rd Place
Our Heritage, San Antonio Genealogical and Historical Society

Category VII: Books Published by Partner Societies

1st Place
World War I Soldiers of Hopkins County, Texas, compiled by Earl Pogue, Hopkins County Genealogical Society

2nd Place
Gone with the Wind: The 1856 Cedar Hill Tornado, Cedar Hill Genealogical Society

3rd Place
Bexar County, Texas Divorces (2015) compiled by Nancy Wright Brennan, San Antonio Genealogical and Historical Society

Category VIII: Student Projects

1st Place (Intermediate Grades 7-0)
Caleb Joshua Lee

2nd Place (Intermediate Grades 7-9)
Rachel Abigail Lee

1st Place (Elementary Grades 4-6)
Simon Kevern Lee

Website Awards

Category I: Website for a Partner Society

1st Place
San Antonio Genealogical and Historical Society: https://txsaghs.org/

2nd Place
San Angelo Genealogical and Historical Society: www.saghs-tx.org

3rd Place
East Texas Genealogical Society: http://www.etgs.org/

Website Awards

Category III: Website for an Individual (General Genealogy)

1st Place
Lamar County Texas, by Betsy Mills: http://gen.1starnet.com/

Scholarship

Jessica Tharp of Angelo State University


Compiled by William (Bill) Buckner, TxSGS Awards Chair